ZELENINA? A V ZIMĚ??

Trochu jsem si lámala hlavu, o čem bude lednový příspěvek na blogu a čím v lednu zaplním insta. Nechci se moc opakovat a nebudu psát o tom, jak všichni plánujeme, stejně se ty plány nakonec trochu mění. Taky nechci psát o předsevzetích, s těmi je to podobné jako s těmi plány. No a tak jsem si řekla, že místo plánů a slibů půjdu rovnou na věc.

Co vás napadne, když se v lednu řekne salát. Dáte jich dohromady aspoň 5 druhů? Feferonkový, vlašák, rybí….Nooo, nemám na mysli zrovna tyhle vyprošťováky, ale zeleninový salát, který splňuje všechny požadavky na zdravé stravování – v tom na začátku roku přece jedeme všichni.

Jaký by teda ten správný lednový zeleninový salát měl být. Ti, co mě trochu znají vědí, že nerada používám takový ty otřískaný výrazy jako sezónní, lokální a podobně. Raději napíšu, že lednový salát by měl obsahovat zeleninu, která je za normálních podmínek vypěstovaná u nás, sklidili jsme ji na podzim a dobře skladovaná nám vydržela až do ledna. Lednový salát by nás měl také zasytit. Ruku na srdce, ale po svátcích je nám tak trochu cizí výraz „do polosyta“. Klidně tedy k zelenině přidejte luštěniny, vejce, sýr nebo ořechy. No a aby nám ten pocit, že jsme se dobře najedli, vydržel co nejdéle, a taky proto, abychom trochu zkrotili chutě na sladké, měli bychom do salátu přihodit pohanku, quinou, kroupy a nebo ovoce. Teď možná přestávají číst všichni vyznavači LC! To jsou ti, kteří zavrhují sacharidy. Ale dobrý kvalitní sacharid neublíží rozhodnutí jíst zdravě. Naopak, sacharidy jsou mimo jiné důležité pro činnost mozku a schopnost soustředit se. Také jsou zdrojem energie a to jsou všechno věci, které pro zdárný novoroční rozjezd a plnění plánů a předsevzetí potřebujeme.

No a jestli si chcete připravit nějaký ten zdravý lednový salát, tak po celý měsíc budu na IG a FB postovat fotky, recepty a další informace, jak na to. Už dnes tam najdete tip na jednoduchý salát z celeru a jablek.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *