UMÍTE SPRÁVNĚ NAKUPOVAT?

No jasně!!! Kdo by neuměl nakoupit? Ale správně, to už může být problém. Můžeme nakoupit víc, než spotřebujeme, nebo naopak na něco zapomeneme, koupíme nekvalitní potraviny, nebo si lámeme hlavu nad tím, zda to, co je označeno jako „domácí“ nebo „od babičky“ je skutečně to pravé.

Výrobci dnes mají nekonečně mnoho povinností, jak označovat původ, složení a nevím co ještě u jednotlivých potravin. Bohužel to naši orientaci v regálech obchodů moc nezlepšilo, právě naopak.

Není nad to na první pohled poznat, že to, co kupujete je v pořádku a potraviny takto označené byly vypěstovány v souladu s ekologickým zemědělstvím. Není to tedy pouze marketingový tah, že vše, co je označeno třemi zelenými písmeny BIO, je zdravé a přírodní. Dodavatelé bio produktů splňují přísné a jasně dané podmínky pro udělení certifikace a to je opravňuje používat uvedené označení.

Značka Fair Trade kromě záruky vysoké kvality pomáhá s prodejem a propagací výrobků pocházejících z třetího světa a zaručuje, že při výrobě nedochází k devastaci životního prostředí, k porušování lidských a práv a zneužívání dětské práce. Pokud jsem právě nadzvedla zastánce pouze regionálních potravin, tak se omlouvám, ale třeba kakaové boby v Čechách ani na Moravě nevypěstujete.

Ale nemusí být vše BIO. Lokální a sezónní potraviny na zdravý talíř také bezpochyby patří. Tady ale musíte dát na svůj úsudek, zdravý rozum a zkušenosti s konkrétním prodejcem. Když vám někdo nabízí raw bochník chleba, tak to asi nebude ta správná koupě.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *