NENECHTE SI UJÍT PRVNÍ JARNÍ BYLINKY.

Jaro je konečně tady, v posledních dnech se rozběhlo nečekaně rychle a tak si nenechte ujít jarní bylinky. Jedny z prvních, které by neměly uniknout naší pozornosti a můžeme si je přinést z jarní procházky, jsou bezesporu kopřiva, pampeliška a medvědí česnek. Je pravda, že kopřivu najdeme po celý rok, pampelišku uprostřed léta, nebo i na podzim, ale s medvědím česnekem už je to jiná. Ten je opravdu jen jarní bylinkou. Jedno má ale uvedená trojice společné. Na jaře má největší sílu pomoci našemu tělu zbavit se všech nečistot, které jsme v sobě přes zimu nastřádali. A zároveň nám pomůže rozjet se plnou parou vpřed. Jinými slovy, jsou to rostlinky, které náš organismus vyčistí a dodají nám spoustu potřebných vitamínů a minerálů, které po zimě každému chybí a dokáží ulevit i od některých zdravotních problémů.

Kopřiva obsahuje kromě vyváženého poměru vitamínu C a železa také množství křemíku, který je v jiných potravinách obsažen velice málo a jeho nedostatek má negativní vliv na kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Po zimě určitě všichni známe. Kromě toho naše tělo křemík potřebuje ke zpevnění a pružnosti cév. Dopřejte si tedy pitnou kúru z kopřivového čaje, připravte si špenát z mladých kopřiv, nebo je přidejte do jarního salátu. V případě, že chcete svoji krásu podpořit nejen výživou, oplachujte si vlasy po umytí kopřivovým odvarem a stejně tak dopřejte koupel v odvaru konečkům prstů, pro zpevnění nehtů.

Pampelišku zná určitě každý, aby taky ne. Záplava žlutých květů v jarním trávníku je nepřehlédnutelná. Látky obsažené v pampelišce pomáhají při zánětech močových cest a ledvinových kamenech, při diabetu, příznivě ovlivňují činnost jater, ledvin a také trávení. Pomáhá také při artróze, vysoké hladině cholesterolu v krvi, při dně, nechutenství, detoxikaci těla a také při hubnutí. Mladé listy přidávejte do salátů, chuťově velmi dobře nahradí rukolu, do smoothy nebo si připravte pampeliškový med, kterým si můžete osladit třeba kopřivový čaj.

Medvědí česnek se stále častěji objevuje v našem jídelníčku a není divu. Doplňuje totiž velice účinně trojici jarních pročišťujících bylinek. Dokonce potlačuje kandidózu, působí proti nadýmání a křečím. Je vhodný na zácpu a celkově zlepšuje průchodnost střev. Medvědí česnek také příznivě působí při cukrovce. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, dobře čistí krev, proto je vhodný při dlouhodobých problémech s kůží. Jeho čerstvé listy pročišťují ledviny a močový měchýř a mají močopudné účinky. Vyzkoušejte pesto z medvědího česneku na topince, nebo s těstovinami. Pesto můžete naplnit do malých skleniček, uzavřít víčkem a přidat do myčky. Kromě toho, že umyjete nádobí, vyrobíte si první letošní zavařeninu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *