NÁKUPNÍ SEZNAM.

Taky si děláte nákupní seznam potravin? … aby doma nic nechybělo a hlavně abyste nenakoupili zbytečnosti, které vám následně hatí plány, že budete jíst zdravě. Pokud to neděláte, vřele doporučuji! Je na vás, jakou formu si zvolíte. Od klasiky – psaných lístečků, které nakonec necháte přilepené na lednici a bystříte mozek mezi regály, po sofistikovanější seznam v poznámkách mobilu, až po mobilní aplikace, které můžete sdílet s jiným nákupčím v rodině. Základem všech zmíněných metod je, vytvořit si seznam věcí, které pravidelně nakupujete a příležitostně ho aktualizovat třeba podle ročního období.

Co mám na svém podzimním nákupním seznamu já?

Z ovoce nakupuji samozřejmě jablka, hrušky, švestky, ale také banány, avokádo, granátové jablko a sladké citrusy.

Zeleninu vybírám s vědomím toho, že ji budu tepelně upravovat, nebo ji nechám zkvasit (fermentovat). Kupuji tedy dýně, cuketu, lilek, kořenovou zeleninu, zelí, čínské zelí, kadeřávek, růžičkovou kapustu, brambory a sladké brambory.

Protože nastává období teplých snídaňových kaší a hutných zeleninových polévek, tak u nás roste spotřeba ovesných vloček, jáhel a rýže.

Ryby a kvalitní drůbeží maso mi na seznamu zůstávají, ale kupuji také hovězí maso v bio kvalitě a těším se na podzimní drůbež a zvěřinu. Stejně tak stále kupuji vejce a luštěniny, méně už tvaroh a jogurty.

Co se na podzim změní od základu je seznam olejů a tuků. V létě oblíbený olivový olej nahrazuji olejem sezamovým, avokádovým a slunečnicovým. A také používám přepuštěné máslo, hlavně při pečení. No a taky nesmím zapomenout na ořechy a semínka – hlavně dýňová, sezamová a lněná.

Bylinky nekupuji, ty mám pořád ještě v truhlících, ale co si připíšu na seznam je koření. Zatím to méně zahřívací jako je skořice, hřebíček a muškátový oříšek.

Vytvořte si svůj podzimní nákupní seznam. Ušetříte spousty času přemýšlením, sepisováním toho, co budete nakupovat  a  zdravé stravování pro vás bude hračka.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *