Jak si vybrat dobrého výživového poradce.

Každá doba má svůj boom a zdá se, že dnešek přeje všem výživovým poradcům, nutričním specialistům, lifestyle koučům, no prostě všem, kteří nám poradí s jídlem a hlavně „zatočí s našimi nadbytečnými kily“. Jak si ale vybrat z těch mnoha nabídek? Co je nejdůležitější při výběru člověka, který nám poradí co jíst, abychom byli štíhlí, zdraví a vitální. O tom totiž výživové poradenství opravdu je, nejenom o hubnutí 5, 10 nebo i více kil nejlépe za měsíc :-).

Dobrého výživového poradce budou v první řadě zajímat vaše stávající stravovací návyky, současný zdravotní stav včetně případných potravinových intolerancí. Také s vámi bude mluvit o vaší práci, nebo jak trávíte volný čas. V neposlední řadě ho bude velice zajímat, co vás vede k rozhodnutí vyhledat jeho služby. A možná společně zjistíte, že vaše skutečná motivace ke změně životního stylu je trochu jiná, než jste si původně mysleli.

Dobrý výživový poradce vám nebude zakazovat jídlo. Ať už chcete zhubnout, nebo potřebujete dobít baterky, tak kýženého výsledku rozhodně nedosáhnete tím, že snížíte příjem na minimum nebo budete nahrazovat některá jídla různými potravinovými doplňky. Naopak. Zkušený výživový poradce „odhalí“, které potraviny a pokrmy jsou pro vás nejvhodnější s ohledem na vaše pracovní i mimopracovní aktivity a s ohledem na váš zdravotní stav. Naučí vás, co jíst, kdy a v jakém množství, abyste nehladověli a přitom měli dostatek sil a energie, abyste byli zdraví.

Dobrý výživový poradce vám nebude nutit některý konkrétní výživový směr. Nechá na vás, zda budete jíst maso, ale poradí, které je vhodné a proč. Také vás nebude omezovat v příjmu některých živin. Například, abyste vynechávali přílohy, protože „uhlohydráty jsou největší zlo na talíři.“ Vysvětlí vám, proč je dobré, aby denní talíř obsahoval všechny živiny a v jakém poměru.

Dobrý výživový poradce vás naučí správně odhadovat velikost porcí bez vážení a neustálého počítání kalorií. To přece nikoho dlouhodobě nebaví a někdy to prostě ani nejde! Zároveň vás naučí, jak se vypořádat s výjimečnými situacemi jako jsou různé oslavy, návštěvy, firemní akce, letní grilovačky nebo cukrárna, kolem které každý den chodíte a někdy neodoláte.

Dobrý výživový poradce vás provede trhem potravin a to jak teoreticky, tak s vámi půjde nakoupit, abyste se naučili, kde a podle čeho vybírat kvalitní, cenově dostupné potraviny. Naučí vás také připravovat jednoduché chutné pokrmy z běžně dostupných surovin, nebo světe div se ze zdravých polotovarů. I to je dnes možné, věřte mi.

A teď to nejtěžší – cena. Dobrý výživový poradce má dobrou cenu. I tady platí, že to nejdražší nemusí být zároveň nejlepší. Na druhou stranu dobrý výživový poradce se cenově nepodbízí. Do ceny konzultační hodiny promítá své zkušenosti, znalosti a praxi. Ceně by měla odpovídat kromě kvality služby, také úroveň prostředí, ve kterém probíhají pravidelné konzultace, a rozsah a kvalita poskytovaných materiálů – recepty a další tištěné materiály, které klientovi pomohou zvládat změnu životního stylu. Když jsem zmínila „cenu konzultační hodiny“, tak mám na mysli čas, který výživový poradce stráví přímo s klientem nebo přípravou na konzultaci. Cena dobrého výživového poradce rozhodně není cenou za prodané podpůrné prostředky na hubnutí a výživu.

Jak tedy poznáte toho „vašeho“ výživového poradce? Váš výživový poradce ve vás vzbudí důvěru. Na první pohled vám bude jasné, že je to člověk, který žije tak, jak učí své klienty a že mu nejsou cizí zásady zdravého životního stylu a to nejen teoreticky. Přeji vám hodně štěstí při výběru! To je váš první krok k úspěšnému zvládnutí změny životního stylu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *