JAHODOVÁ :-).

První letošní marmeláda je jahodová a zároveň je to takový kulinářský pokus. Dílem pokus předem plánovaný – chci vyzkoušet jiné “zahušťovadlo” než Agar nebo něco “průmyslového, želírovacího” a tak jsem si připravila pytlík chia semínek. Druhý pokus se týká zvoleného sladidla. Ten už nebyl až tak plánovaný – zjistila jsem totiž, že nemám žádný třtinový cukr, ani dostatečné množství hrozinek – ty také používám jako zdravé sladidlo, ale objevila jsem skleninci podzimního medu, který začíná cukernatět. No a nový recept je na světě:-)!

CO BUDETE POTŘEBOVAT:
2 košíky jahod z Kunratic
1l medu
200 g chia semínek ALLNATURE
polévková lžíce másla
velký hrnec se silným dnem
přiměřené množství sklenic na marmeládu (používám různé velikosti a tvary a nezapomínám na tzv. “dárkové” – ty se vždy hodí)
asi 2 hodiny času

CO BUDETE TY 2 HODINY DĚLAT?
V první řadě vyzkoušíte, zda má každá sklenice k sobě odpovídající víčko, vše vložíte do myčky na nádobí a pustíte program s nejvyšší teplotou. Nepoužívejte tabletu nebo prášek na mytí, vysoká teplota je v tomto případě nejdůležitější. Potom strávíte cca 45 min. čištěním jahod. Tady musím pochválit a jednoznačně doporučit jahody z Kunratic (nebo vlastní, ale ty já nemám:-(), protože z celkového množství jahod jsem vyhodila 1, slovy jednu jahodu. Všechny jahody byly pěkně zralé a přibližně stejně veliké. Prostě paráda!Jahody jsem propláchla, dala do hrnce, vyklopila na ně sklenici medu no a potom cca 90 minut pomalu vařila. Marmeláda postupně houstla, krásně voněla a pěna, která se vytvořila na povrchu se pomalu ztrácela. Nakonec jsem do horké směsi přimíchala lžíci másla, tím jsem zredukovala všechnu pěnu, a přidala jsem chia semínka. Ty jsem musela pečlivě rozmíchat, aby se nevytvořily hrudky. Chia semínka mají vysokou schopnost vstřebávat tekutinu, tím vytvoří gelovitou hmotu a marmeládu zahustí. Důležité je semínka nevařit!! Stačí, když je přidáte do teplé směsi. Nakonec vyndáte horké sklenice z myčky, naplníte je horkou marmeládou, zavíčkujete a otočíte dnem vzhůru a máte hotovo:-)!!

ZHODNOCENÍ VLASTNÍHO POKUSU.
Marmeláda je pro mě dost sladká, to ale asi nebude vadit ostatním v rodině a zatím je i dost řídká – uvidím, co ještě vytvoří chia semínka. V každém případě chuť a vůně je jahodová a skvělá!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *