JE TADY VALENTÝN A ZAČÍNÁ JARO.

Ač se to někdy nezdá, v únoru už je jaro téměř za rohem. Nevěříte? Podle ájurvédy začíná období jara 14.2., tedy na svátek Valentýna.  A kromě Valentýna a hlásícího se jara začíná v únoru období detoxů, očistných kůr a úklidu toho, co v na nás napáchala zima, Vánoce a následné novoroční diety.

Vyznavači „tvrdého detoxu“ budou popíjet různé šťávy a drinky, na jídlo na několik dní zapomenou …No a potom se vrátí do zajetých kolejí, aby si po určité době mohli zase dopřát pořádný detox.Ti, kteří se nechtějí pouze několik dní trápit hladem a vypěstovat si odpor například k celeru, vezmou rozum do hrsti a budou se snažit jíst tak, aby výživou podpořili funkci orgánů, které mají, mimojiné,zbavovat naše tělo nečistot, a to jsou játra a žlučník.  Mimochodem jsou to orgány, které přes zimu rozhodně nezahálely.

Co si tedy dopřát, abychom funkci jater a žlučníku podpořili

  • Především pravidelné jídlo! To ovšem neznamená ráno se nasnídat, potom dlouho, dlouho nic …a večer si dát vše, co jsme přes den nestihli. Pravidelně znamená minimálně tři hlavní jídla snídaně, oběd a večeře přibližně ve stejném čase.
  • Jíst jednoduché výživné pokrmy ze skutečných potravin. Vyhněte se polotovarům, fast food jídlům. Ty mají hodnotu pouze kalorickou ale rozhodně ne výživnou!
  • A co že to jsou skutečné potraviny? Na jaře se vracíme k bílým lehkým masům a kysaným mléčným výrobkům. Připravujeme celozrnné obiloviny naslano i nasladko. Nebo necháme obilí naklíčit, teď je ta správná doba.
    Pomalu začíná doba čerstvých salátů. Dopřejte si hořké listové saláty z rukoly nebo čekanky a doplňte je klíčky, ty teď mají opravdu zelenou a je to ta nejčerstvější zelenina, kterou si můžete doma vypěstovat během 24 hodin. Vaříme krémové zeleninové a luštěninové polévky, patláme pomazánky z tvarohu nebo luštěnin a jídlo si jednoduše užíváme! Věřím, že inspiraci, co nakupovat a vařit najdete na mém insta.
  • Nezapomeňte také na pitný režim, ten je teď skutečně hodně důležitý. V tomto období se ke slovu opět dostává citronová voda s kurkumou.
  • No a nakonec to, co s jídlem nemá nic společného, ale prospěje vám a vaší snaze o jarní úklid svého těla. Nezapomeňte na pravidelný pohyb, saunu a masáže😊.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *